AKCE‎ > ‎

Masopust

Nepřehlédněte:

Rok 2022

Po roční pa
https://sites.google.com/a/makovice.eu/makovice/akce/masopust/Masopust2022%20-plak%C3%A1tek.jpg
uze se na sobotu 12. března opět chystá MASOPUST!!
Začátek v 10:00 ve STRADONICÍCH u lávky.


Každý nápad vítán, zrovna tak pomoc :-)!

Dospělí i děti,
pojďte si zařádit a pobavit se!
Zapojte fantazii, zamaskujte se, aby vás sousedi nepoznali a vyrazte do masopustního průvodu!
Uděláme v obci pořádný rambajs a pěkně si to užijeme!Těšíme se na Vás!!!
Rok 2020

Masopustní průvod letošní rok organizuje Klub přátel Žloukovic a Rodinné centrum je maximálně podpoří!
Slavit se bude v SOBOTU 22. ÚNORA 2020 od 12:00 ve ŽLOUKOVICÍCH!

Těšíme se! KPŽ a RCN22.2. pořádá SDH Stradonice a Klub žen DĚTSKÝ KARNEVAL ve Stradonicích od 14:00. Když už budete mít krásné masky, ať je vaše děti využijí ještě tam ;-). Je připraveno spoustu krásných cen a soutěží uvnitř hospůdky.Rok 2019

Masopustní veselí chystáme na sobotu 9. března 2019 a opět ve Stradonicích!
POZOR! Tentokráte se sejdeme v 10:00 u hřbitova.

Každý nápad vítán, zrovna tak pomoc :-)! FB Rodinné centrum Nižbor
https://sites.google.com/a/makovice.eu/makovice/akce/masopust/Masopust2019%20-plak%C3%A1tek.jpg

Ačkoli meteorologové předpovídali nepříznivé počasí, nadšenci z Nižbora, Stradonic a Žloukovic se nezalekli, oblékli kostýmy a vyrazili do stradonických ulic. Konal se zde totiž již 10. tradiční masopust. Maškary se sešly v sobotu 9. března 2019 u stradonického hřbitova a bylo opravdu na co koukat. Mohli jste se setkat jak s maskami tradičními, tak i s převleky z 21. století např. v podobě filmových hrdinů.

Účast byla letos rekordní nejen do počtu masek, ale i do počtu srdečně otevřených dveří. Tančilo se, zpívalo a připraveného pohoštění bylo víc, než se dalo sníst a vypít. Atmosféra byla opravdu úžasná, sousedé - jste skvělí! Moc děkujeme!

Dík patří i těm, kteří podíleli svým nadšením k pořádání této akce i projíždějícím za drobné finanční prostředky.

Získané finanční prostředky byly využity k úhradě a údržbě masky medvěda a objednaného harmonikáře. Dále jako příspěvek na hudbu a drobné ceny pro děti, které vydržely a užily si odpoledne plné her na návsi. Velké dík patří rovněž všem, kteří se postarali o odpolední občerstvení (klobásky, svařák, čaj atd.), které přispělo k rodinné atmosféře celé akce.

Všichni jsou moc rádi, že se tato tradice stále drží a díky tomu se daří stmelovat a rozvíjet vřelé sousedské vztahy.

 Za Rodinné centrum Michaela Císařová a Lenka Kutinová

Nádherné fotografie z průvodu od Slávka Kaplana naleznete na FB Slávek Kaplan.

Rok 2018

Na sobotu 10. února se opět chystá již devátý MASOPUST. POZOR změna!!! Začátek v 10:00 tentokrát ve STRADONICÍCH u lávky.
Každý nápad vítán, zrovna tak pomoc :-)!
FB Rodinné centrum Nižbor

MASOPUSTNÍ PRŮVOD VE STRADONICÍCH byl hezký po všech stránkách. Pod stradonickou lávkou předala starostka obce Kateřina Zusková slavičům klíč od masopustního reje a průvod se vydal na pouť od chalupy k chalupě, pěkně podle lidové tradice - s principálem, medvědem, klaunem, smrtkou, harmonikářem, slaměnou vílou, četníkem a s vozíkem plným dětí. Snímky dokazují, jak si všichni - děti i dospělí - dali letos záležet na přípravě masek. Bylo jich hodně. Těch tradičních, ale i nových, originálních, neokoukaných. Hostitelé vítali příchozí před vraty, na zahrádce, na dvorku vždy velmi štědře - děti sladkostmi a teplým čajem, dospělé dalšími pochoutkami a tradiční kořaličkou. Při harmonice se zazpívalo, hospodyním a hospodářům se popřálo hlavně zdravíčko. Medvěd, principál a klaun nabízeli svou náruč k čestnému tanečku. Průvod nekončil před vraty poslední navštívené chalupy, ale zamířil na stradonickou náves, kde zpívání, tancování a hlavně hodování pokračovalo. Tekutého i smaženého mlsání byly plné stoly. Vyhodnotily se nejnápadnější masky, dědi se projely na poníku. Masopustní pohoda vydržela až do odpoledne. Všem, kdo se o ni přičinili, patří velké uznání a dík. Text a foto Jan Lukeš

Další nádherné fotografie z průvodu od Slávka Kaplana naleznete na FB Slávek Kaplan.


Rok 2017

25. února Nižbor opět padl do rukou nevázaného masopustního veselí. Letošní početný průvod roztodivných masek vedl mohutný hnědý medvěd, vtipný principál a nepřeslechnutelná harmonika opět k paní starostce pro klíč k obci a pak celým Hamburkem a zpět do cukrárny pod Zámkem. Vozík tažený poníkem byl zase plný malých dětí, zase se zpívalo a zvonilo u vrátek milých sousedů, tančilo, smálo a zimě se ukázalo, že nás v Nižboru jen tak něco nezdolá.

Děkujeme: Walerii Herega za perfektní převzetí principálské role, hudebnici Marcele Šlossarové, která nám na poslední chvíli vytrhla trn z paty a úžasně zastoupila našeho osvědčeného harmonikáře p. Bukáčka, všem vstřícným obyvatelům Hamburku, kteří otevřeli a pohostili masky, Mirce Pondělíčkové za zhoštění se vozky a zapůjčení koníků, paní starostce za klíč od obce, všem malým i velkým maskám a výborným fotografům Janu Lukešovi a Slávku Kaplanovi. Velké díky patří i místní Cukrárně Pod Zámkem, která měla připravené báječné pohoštění pro maškary. Nechyběly jitrnice, grilované klobásky, tlačenka, řízečky a výborné domácí koláče, pro pány i pivko. Petra Němečková připravila pro děti malé skotačení s hudbou a odměnila všechny masky cenami :-).

Nádherné fotografie z průvodu od Slávka Kaplana naleznete na FB Slávek Kaplan. Fotografie pana Jana Lukeše pak na stránkách OÚ Nižbor.


Rok 2016

Letošní již sedmý masopustní průvod chystáme na sobotu 13.2.2016. Průvod vyjde v 10.30 od základní školy směrem do ŘÍMA.

Krásné fotografie pana Lukeše naleznete ZDE.


Rok 2015

Termín letošního masopustu se opět kříží s jarními prázdninami. Z tohoto důvodu chystáme průvod až na sobotu 28.2.2015. Průvod vyjde v 10.30 od základní školy.

POZOR: Hledají se nadšenci, kteří by rádi s přípravou a hlavě akcí celou pomohli. Pokud by

se mezi vámi našel někdo, kdo by moderoval malý dětský karneval v Keltovně po ukončení průvodu (ca od 12:30 do 15:00), je srdečně vítán!!!
Kontaktujte prosím Walerii Herega.

Tak moderátorku již máme a děti se mohou těšit na pořádnou zábavu :-). Disco, soutěže, zpěv...


Rok 2014

Fotografie z minulých ročníků najdete ZDE.
Restaurace Keltovna vás zve od 20:00 na RETRO VEČER.


Rok 2013

Tento rok připadají oslavy masopustního úterý na 12. února 2013 a průvod by měl proběhnout již 9. února. Jelikož máme v tuto dobu jarní prázdniny, oslavíme masopust mimo "správný termín" a to až v sobotu 23.2.2013.

Plakátek ke stažení ZDE a fotografie ZDE.

Článek uveřejněný v Nižborském listu - 4. nižborský masopust se uskutečnil v sobotu 23. února 2013

Masopůůůůůst

Ani sněhová bouře nezabránila tomu, aby Nižbor nepobavil již tradiční průvod masek, masopustních koblížků, tance a zpěvů. V sobotu 23. února 2013 vyháněla krutou zimu z hlav spousta nádherných malých i velkých masek. Průvodu velel medvěd s velkou zasněženou hlavou, blonďatý konferenciér, prvorepublikový četník, kominík, selky, kouzelnice, ale i malé čarodějky s různě tvarovanými nosy, malí tygříci, víly i králové. Dobrou náladu vykouzloval skvělý harmonikář. Jako každoročně získaly masky od paní starostky povolení pro své reje a se symbolickým klíčem i jednodenní nadvládu nad obcí. Díky Sokolu, Keltovně a Rodinnému centru Nižbor a všem, kdo nezůstali doma, se letošní Nižborský Masopust opět skvěle povedl.


Rok 2012

Již 3. nižborský masopust se uskutečnil v sobotu 18. února 2012!

Krásné fotografie z celé akce naleznete zde

Článek uveřejněný v Nižborském listu

Medvěd a četník provedli Nižborem masopustní průvod

V sobotu 18. února se uskutečnil již třetí masopustní průvod plný originálních masek a veselí. Všechny maškary se sešly před Keltovnou, kde pro ně bylo připraveno něco na zub a na zahřátí. Celému průvodu velel principál v podání Jitky Lukešové, v doprovodu medvěda, kterého se statečně zhostil Josef Páv. Nesmíme však také opomenout skvělého harmonikáře Ludvíka Bukáčka, který byl po hudební stránce velikým tahounem průvodu. Ústředním bodem masopustního tažení vsí byl frekventovaný Novohuťský most, kde maškary stavěly auta a za přispěný peníz rozdávaly jako dík domácí koblihy připravené Martinou Dobrou. Dále se pokračovalo do Hamburku, kde principál převzal klíč od starostky obce Kateřiny Zuskové, která pro všechny zúčastněné také připravila pohoštění. Poté se maškary jaly obveselovat hudbou, tancem a zpěvem i ostatní obyvatele Hamburku. Průvod pak pokračoval zpět ke Keltovně. Někteří lidé se rozešli do svých domovů, ale většina došla až do restaurace a občerstvila se dobrým pitím a tradiční českou zabijačkou. A veselení samozřejmě pokračovalo a to v podání našich nejmenších, pro které si Jitka Lukešová s dcerou Nikolou Grušovou připravily krásný program plný tance, dovádění, her a soutěží.
Veselice byla pořádána ve spolupráci s místním Sokolem a veškerý výdělek je darován gymnastickému kroužku Petry Němečkové jako příspěvek na zakoupení nové kladiny či hrazdy.
Tímto bychom chtěli poděkovat RC Nižbor a to zejména Silvii Kozákové a Jitce Lukešové za organizaci, paní starostce Kateřině Zuskové za důvěru, restauraci Keltovna za pohoštění, Martině Dobré za výborné koblihy, Ludvíku Bukáčkovi za hudební doprovod a všem zúčastněným za podporu a dobrou náladu.

Pozvánka

Všichni jste srdečně zváni do masopustního průvodu, který vyjde v 10:30 od restaurace Keltovna. Přijďte všichni, mladí i staří, oživíme tradice a věříme, že se budeme společně dobře bavit u spousty písniček a užijeme hodně legrace. Vezměte si s sebou píšťalky, trumpetky, frkačky, řehtačky, pokličky a vařečky, ať o nižborském masopustu vědí i v Berouně! A samozřejmě nezapomeňte na masky - děti i dospělí!
Těšit se můžete na zabíjačkový guláš, jitrničky, jelítka, domácí koblihy, svařák a další masopustní dobroty.


Na večer od 20.00 hod připravuje www.keltovna.cz masopustní maškarní bál. K tanci a poslechu bude hrát skupina "Vepřové hody". 
Z technických důvodů bál ZRUŠEN.


Rok 2011

V sobotu 26.2. se uskutečnil 2. masopustní průvod v Nižboře.

Průvod vyrazil od restaurace Keltovna, u obecního úřadu si převzal klíče od obce od paní starostky, odkud už dál nekontrolovaně plynul do Hamburku. Medvěd s Medvědářem se činili, žádné projíždějící auto jim neuniklo. Muzika hrála, děti i dospělí zpívali a veselo bylo,to jo.

Přesvědčete se sami: Fotogalerie

Článek uveřejněný v Nižborském listu.

S MEDVĚDEM NIŽBORSKÝMI ULICEMI – MASOPUST JAKO KŘEN

Poslední únorovou sobotu obsadily Nižbor opět veselící se masky, maškary, karnevalníci, harmonika, poklice, píšťaly a řehtačky. Nastalo tak i u nás bujaré hodování se zabíjačkou a zpěvy, kterým se tradičně už po staletí slaví magický okamžik předělu mezi krutou zimou a jarním pučením - MASOPUST.

Podle pramenů má masopustní veselí dlouhou historii a sahá až do dob pohanských, takže si můžeme představovat, že místní starobylé obyvatelstvo praktikovalo podobný rituál jako my, jejich novodobí krajané. Masopust byl v té době chápán jako veselice související s nadějí na nadcházející bohatý čas, s oslavou plodnosti, hojnosti, blahobytu a rodících sil přírody. V křesťanské tradici má pak masopust statut přípravy na velikonoční půst a poslední možnost „vyhodit si z kopýtka“. Ačkoli je tedy moderní Masopust atrakcí především pro děti, i pro nás dospělé může být jeho odkaz inspirací a šancí odložit vážnost a vyklouznout alespoň na okamžik ze svého úzkostně střeženého image.

V Nižboru se snad tentokrát podařilo uspokojit jak děti, tak dospělé. Maškary, které se sešly před Keltovnou před sobotním polednem, vytvořily radostnou atmosféru plnou zpěvu, tanců a rámusu, který k Masopustu patří. Především díky principálovi, jehož roli na sebe vzala skvělá Jitka Lukešová, úžasnému harmonikáři Ludvíku Bukáčkovi, statečnému živému medvědovi Josefu Pávovi a desítkám nádherných dětských masek byl náš masopustní průvod nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný. Velmi děkujeme všem sousedům, které nevyděsil zpívající průvod a kteří respektovali tradici a maškary pohostili.

Slunečné počasí dopřálo celému průvodu krásnou rozpustilou procházku od Keltovny přes most na obecní úřad, kde maškary získaly od starostky obce Kateřiny Zuskové klíč a symbolicky tak i jednodenní vládu nad Nižborem, a dále celým Hamburkem tam a zase zpátky do Keltovny. Tam pokračovala zábava až do odpoledne dětským karnevalovým rejem, který dospěláci pozorovali od svých stolů plných zabíjačkových lahůdek.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě Masopustu podíleli: zejména Silvě Kozákové a Jitce Lukešové za organizaci, manželům Nejepsovým za zabíjačku a technickou podporu, Martině Dobré, Jitce Sedláčkové, Evě Sevaldové a Nikole Lukešové za chutné masopustní koblihy, Petru Dobrému za klíč, Pavlu Šulcovi a Vladislavu Stibůrkovi za fotografie a všem, kdo se přišli spolu s námi pobavit.


Rok 2010

V sobotu 13.2. se uskutečnil 1. masopustní průvod v Nižboře.

Průvod vyrazil od hřiště pod pumpou. U Obecního úřadu získal od místostarosty Pavla Hučka povolení k všeobecnému masopustnímu veselí. Následně s velkým halasem pokračoval do Hamburgu. Zpívalo se, básnilo a hlavně dělal randál.

Podívejte se na obrázky zde.

Kromě masopustního průvodu se večer také uskutečnil Masopustní ples. K tanci a poslechu zahrála kapela Blue Moon Band, v čele s okouzlující Lýdií s božským hlasem. Všichni se dobře bavili, přesvědčte se zde.

Bohatou tombolu plesu sponzorovali:

Nižbor: OÚ Nižbor, Rückl Crystal a.s., Zahradnictví Petr Křeček, členové RC Nižbor o.s. - Makovice, členové TJ Sokol, obyvatelé obce Nižbor

Beroun: Václav Šmejkal - Řeznictví a uzenářství, Drogerie TETA - Ing. Endrle Miroslav, Lékárna na náměstí - Mgr.Olga Soukupová, Papírnictví - Eva Kubišová, Knihkupectví na náměstí, Květinářství Hušnerová, Drogerie DM

Praha: KFC - Zličín

Článek uveřejněný v Nižborském listu.

Dejte vale masu! Ale z vesela!

V sobotu 13.2.2010 se Nižbor zařadil mezi ty obce, které obnovily tradice masopustního veselí. Již dopoledne se na hřišti u pošty sešel průvod malých i velkých masek, aby symbolickým bujarým hodováním se zabíjačkou a zpěvy společně oslavily předěl mezi krutou zimou a časem probouzející se přírody. Tak je totiž masopust historicky chápán, jako pocta pučícím, i když ještě neviditelným životodárným silám a jako příprava na období velikonočního půstu. Podle historických pramenů má masopust hluboké kořeny. Původ této „nejdelší veselice v roce“ sahá až do dob pohanských, kdy souvisela s předjařím a očekáváním příští úrody, plodnosti, zdraví, hojnosti a blahobytu.


Nižborský průvod masopustních masek dostál představám o taškařicích pod rouškou masky. Držel se tradice masopustní obchůzky, kdy principál s muzikanty vedou průvod po vsi. Masky řičí, zpívají, rámusí, zkrátka drží se každá dle svých možností taktu nevázanosti. Průvod se zastavuje od domu k domu, zpívá a tančí hospodyni a hospodáři a požaduje za toto obveselení náležitou odměnu v podobě masopustních koblih či jiných sladkostí a samozřejmě štamprdlat. Obyvatelé nižborského Hamburku měli jistě o zábavu na sobotní poledne postaráno, stejně tak projíždějící automobily, které průvod nenechal vyváznout bez náležitého propouštěcího rituálu. Kromě masek medvěda, nejrůznějších dalších zvířecích druhů, cikánek, bab s nůší či bez ní, převlečených mužů za ženy a obráceně se v nižborském Hamburku objevily i masky reflektující moderní dobu jako Harry Potter.

Na závěr průvodu vyzval moderátor Jindřich Frühauf přítomné děti, aby k tématu Masopustu namalovaly obrázek. Obrázky shromažďujeme v herně v Sokolovně nebo na obci do konce dubna 2010. Všechny obrázky pak budou vystaveny v rámci druhé fáze Nižborského sázení a společně vybereme nejzajímavější obrázek, který bude podkladem pro vytvoření plakátku a pozvánek na masopust 2011. Takže dětičky, pusťte se do malování!

Tradiční masopustní dny jako Tučný čtvrtek se zabíjačkou, Taneční neděle s tancovačkou, Maškarní úterý s rozpustilým průvodem maškar První nižborský masopust spojil do jednoho „masopustního balíčku“. Po ukončení procesí se všichni zúčastnění mohli občerstvit připraveným zabíjačkovým gulášem, jitrnicemi, jelítky a zakousnout se do domácích koblížků. Večer byl pro tancechtivé v místní Keltovně připraven rozpustilý Masopustní bál. Jak praví tradice, maškary na taneční zábavě by se měly odlišovat od těch v průvodu, měly by být pohlednější a jaksi bohatší. Tak se také stalo a opět z úcty k tradici došlo k odmaskování přítomných až po půlnoci, kdy končící Masopust předal žezlo spirituálnějšímu čtyřicetidennímu období půstu.

Rodinné centrum Makovice, TJ Sokol Nižbor a Obec Nižbor děkují těm, kdo se s námi pustili do masopustních oslav a náležitě si je užili. Zároveň chceme oslovit všechny, kteří by se rádi podíleli na Nižborském masopustu 2011, aby se nám ozvali na emailu info@makovice.cz, nebo za námi přišli do herny v Sokolovně. Budeme rádi za jakoukoli pomocnou ruku a nápad.
Podřízené stránky (1): Obecné informace
Comments