AKCE‎ > ‎

Sv. Martin - lampionový průvodSvětla venku ubývá. Vnější nepřízeň počasí nás zahání do tepla domovů. Pobyt uvnitř nám umožňuje hledat cestu k druhým lidem i k sobě samým.

Svátek sv. Martina je spojen s významným lidským gestem – soucitem, laskavostí a schopností se dělit. Tento motiv „lidského tepla“ ne náhodou vystupuje do popředí v nadcházejícím období chladné zimy. Krásně je to vyjádřeno v obyčeji „chůze s lucernou“ – nošení světla temnotou.
Svátek svatého Ma
rtina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky.

Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek sv. Martina a proto tento den spojili s pranostikami:

  • Na svatého Martina, bývá dobrá peřina
  • Na svatého Martina, drž se synku komína
  • Na svatého Martina kouřívá se z komína
  • Martinův led, bude vodou hned
  • Svatý Martin přijel na bílém koni
  • Na svatý Martin, ještě se vrátím, ale na svatého Mikuláš mě tu najisto máš
    Krátká ilustrovaná povídka o Martinovi ke stažení ZDE. Dětem se bude jistě líbit :-).

„Chceme, aby se v Nižboru i v tento čas něco dělo, aby se tmavá a vyprázdněná obec probudila, rozsvítila a lidé přišli do ulic!“
RC Nižbor již od roku 2008 pořádá pravidelně Svatomartinskou slavnost s lampionovým průvodem.

Rok 2022

Letošní průvod chystáme na pátek 11.11. Bližší informace již brzy.Rok 2020

Pro rok 2020 z důvodu vyhlášení nouzového stavu AKCE ZRUŠENA!

Rok 2019
Letošní průvod chystáme na pátek 8.11., sejdeme se v 16:45 na schodech u Cukrárny Pod Zámkem (Křivoklátská 71).
Kavárna-Cukrárna pod Zámkem bude nabízet ke koupi svařák s sebou, dětem palačinky a další dobroty. Jste srdečně zváni, dorazte s dětmi dříve a pohrajte si s nimi v krásné v herně :-).
Průvod ukončíme na Panské louce v kruhu lampionů krátkým programem.

Prosíme nepoužívejte petardy - malé děti se bojí. Velice děkujeme!

Vítán každý nápad a hlavně pomoc! Pište na akce@makovice.eu nebo sz na FB Rodinné centrum Nižbor.

Ve dnech 22.-24.11.2017 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Vánoční výstava ZO Českého svazu zahrádkářů Nižbor.

Děkujeme panu Lukešovi za milý článek uveřejnění na stránkách Obce Nižbor:

Každoroční připomenutí legendy o příjezdu Sv. Martina na bílém koni do naší krajiny se stává už v Nižboru tradicí. Sdružení maminek a tatínků Rodinné centrum Nižbor i letos zorganizovalo pro malé i velké spoluobčany lampionový průvod na Panskou louku. Ačkoliv se zdálo, že v chladném předvečeru nepřijde rodinek s dětmi nijak mnoho, nakonec byla účast překvapivě velká. Víc než stovka účastníků si vyslechla krátký úvod do svatomartinské tradice u kavárny „Pod zámkem“, která připravila pohoštění, a do cíle průvodu – do kruhu světla na Panské louce pak opravdu přijel mladý rytíř na bílém koni. Legendu o životě a poslání tohoto křesťanského světce přiblížila krátká scénka obdarování chudáka a velice působivé vyprávění spojené s dobovou hudbou. Bylo pro všechny dobře slyšitelné z přineseného reproduktoru. Vydařil se i efektní závěr – všechny „balonky pro štěstí“ bez dlouhého přemlouvání úspěšně vzlétly vysoko do nebes. Jan Lukeš.
Krásné fotografie pana Lukeše k vidění ZDE.

Rok 2018
Sejdeme se v 16:45 u Cukrárny Pod Zámkem (Křivoklátská 71) v pátek 9.11.
Kavárna-Cukrárna pod Zámkem bude nabízet ke koupi svařák s sebou, grilovanou klobásku a další dobroty. Jste srdečně zváni, dorazte s dětmi dříve a pohrajte si s nimi v krásné v herně :-).
Průvod ukončíme na Panské louce v kruhu lampionů krátkým programem.

Prosíme nepoužívejte petardy - malé děti se bojí. Velice děkujeme!

Upozornění:
* Restaurace Praha chystá na 11.11. Svatomartinské menu! FB Restaurace Hotel Praha
* Ve dnech 23.-25.11.2017 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Výstava zahrádkářů. Téma "Květy a plody podzimu".

Krásné fotografie pana Lukeše k vidění ZDE.

Děkujeme panu Lukešovi i za milý článek uveřejnění na stránkách Obce Nižbor:
Lampionový průvod v pátek 9.11.2018 Lampionové průvody symbolizující příjezd biskupa Sv.Martina do našich krajů se v Nižboru vždycky povedou a zalíbí všem, nejvíc samozřejmě dětem všeho věku. I letos přijel Martin na bílém koni (hodně světlém poníkovi), dokonce v brnění jako pravý rytíř, na Panskou louku, kde přijal uctivé přivítání a slib věrnosti jím hlásaným ideálům lásky, svornosti a úcty k pravdě a spravedlnosti. Maminky z Občanského sdružení Makovice - Rodinné centrum Nižbor připravily trasu, její osvětlení "bludičkami", příjezd sv. Martina na koni, občerstvení v Cukrárně pod zámkem jako vždy dobře a každým rokem s nějakou změnou. Letos šel v čele dlouhého blikajícího průvodu "bard" s kytarou a po celou cestu zpíval oslavné verše na sv. Martina. Mladá maminka inklinující k divadlu Waleria Herega se opět osvědčila jako průvodce dějem oslavy. Hezky vyprávěla na začátku i na konci průvodu, zaslouží si obdiv a pochvalu. Hezký večer nepokazilo ani neobvykle teplé počasí, kdy nespadla z nebes jediná vločka sněhu. J.Lukeš

Rok 2017

Letošní průvod chystáme na pátek 10.11. Průvod vyjde v 16:45. Vítán každý nápad i pomoc!
Pište na akce@makovice.eu nebo sz na FB Rodinné centrum Nižbor.

* Kavárna-Cukrárna pod Zámkem bude nabízet ke koupi svařák s sebou a další dobroty na cestu. Jste srdečně zváni, doražte s dětmi dříve a pohrajte si s nimi v krásné v herně :-).
* Restaurace Hotel Praha vás přivítá v zahradě ohništěm s možností opečení buřtíka, k zakoupení bude čaj, dětský nealko punč, alko punč a svařák. Samozřejmě jste srdečně zváni i do restaurace, kde můžete vybírat ze stálého menu! ;-)

Upozornění:
* Ve dnech 10.-12.11.2017 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Výstava zahrádkářů. Téma "Květy a plody podzimu".
* Hotel Praha chystá na 11.11. Svatomartinské menu a od 20:00 Mysliveckou zábavu! FB Restaurace Hotel Praha

Rok 2016
Pro letošní rok jsme nakonec o zrealizování lampionového průvodu požádali Cukrárnu po Zámkem kvůli dlouhodobější nemoci hl.organizátorů. V loňském roce jsme s jejich spoluprací byli velmi spokojeni, věříme, že se vše vydaří! :-)

POZOR! Oproti původnímu plánovanému termínu byl průvod přesunut na pátek 18.11. od 16:30. Sraz bude u základní školy. Letos se půjde po cyklostezce směrem Stradonice, kde se vypustí lampiony štěstí. Při zpáteční cestě bude na louce pod benzínkou připraveno malé překvapení a v cukrárně pak další pohoštění!

Krásné fotografie pana Lukeše k vidění ZDE.

Rok 2015
Oslavu svátku svatého Martina letos chystáme na pátek 13. 11. 2015 od 16:00.
Stále však platí zákaz rozdělávání ohně, nesmíme vypouštět lampiony štěstí!!!

Kavárna pod Zámkem připraví svatomartinské koláče, svařené víno, grog, svatomartinské víno, grilované klobáska...a překvapení!
(Upozornění na hezkou akci: Ve dnech 13.-15.11.2015 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Výstava zahrádkářů.)
Klikni pro zvětšení obrázku!


Krásné fotografie pana Lukeše k vidění ZDE.

Tímto děkujeme panu Lukešovi i za milý článek uveřejnění na stránkách Obce Nižbor:
"Pozvání hezkým plakátkem na lampionový průvod Nižborem přijaly desítky rodin s malými caparty. Takto vítáme Sv.Martina již tradičně. A tradičně ani letos k nám nepřijel na bílém koni. Ale nevadí, nějaká vánice nikomu nechyběla. Nezhasínala alespoň dětem lampionky. Domů se dětem příliš nechtělo, byly zvědavé na „překvapení“ na závěr a dočkaly se. Přijela šikovná zpěvačka v robě „princezny“, s loutnou, zazpívala několik neznámých trubadurských písní a ty závěrečné pak doprovodily děti kolektivním cinkáním, klepáním a boucháním zpěvačkou zapůjčenými instrumenty. Odměnila je efektním žonglováním s hořícími paličkami. To děti zajisté nebudou napodobovat, zato bylo slyšet, že doprovázet písničky na různá cingrlátka je baví už od mateřské školky."

Rok 2014

Článek z Nižborského listu: Roj meteoritů nebo dokonce UFO nad Nižborem? Ani jedno, ani druhé. To je roj „balonků štěstí“, kterým se povedlo vznést se vzhůru k nebi z rukou maminek a tatínků v závěru lampionového průvodu v pátek 14. listopadu. Mohl to být roj mnohem početnější, ale zlomyslný vítr často honil blikající oběti po louce sem tam, dokud dočista neshořely, jiné balonky zas vletěly zhasnout do blízkých keřů a na stromy. Ale nejmladším poutníkům - předškoláčkům tyhle karamboly náladu nezkazily, radost z každého světýlka stoupajícího vysoko do oblak převládla nad zklamáním. Průvod zorganizovaly maminky z Makovic spolu s MŠ Sluníčko a skupinou Draci. Kolik mladých rodinek se z Nižbora podél vody až na samý okraj Stradonic vypravilo, těžko bylo spočítat, ale bylo jich hodně, možná ještě víc než loni. Malá kobylka táhnoucí plný vozík dětí po lávce přes potok - to se hned tak neuvidí. Mrňata dovezla až do cíle i zpátky, což byl pro mnohé z nich jistě velký zážitek. Za spokojené rodinky děkuje organizátorkám Jan Lukeš

My rovněž děkujeme za milý článek :-). RCN

------------------------------------------------------------------

Oslava svátku svatého Martina se letos uskuteční v pátek 14.11.2014 od 16:15.

Sejdeme se před potravinami a cukrárnou Světluška v Nižboru, společně vyrazíme po cyklostezce do Stradonic, kde na louce u řeky kousek od lávky vypustíme všechny lampiony štěstí a po té se dojdeme ohřát a občerstvit do penzionu Klamovka.

Lampiony štěstí se budou prodávat před zahájením průvodu jak u pokladny v cukrárně, tak i u vstupu do cukrárny. Pro letošní rok jich bylo zakoupeno 100 ks, o dalších 30 ks více než vloni. Neměla už by nastat situace, že se na někoho nedostane!

Malé lampiony, které si děti ponesou v průvodu, si přineste vlastní!!! 

Možná přijede i Martin na bílém koni!

Svatomartinské husí hody v pensionu Klamovka

Přijďte do restaurace Klamovka zažít hodokvas spojený s ukončením vegetačního roku. Načerpejte energii a odreagujte se od starostí všedních dnů. Připravíme pro Vás Svatomartinské menu a ochutnávku mladého svatomartinského vína.

V případě zájmu je nutné provést rezervaci na tel: 724 133 82. Těšíme se na Vaši návštěvu!

(Upozornění na hezkou akci: Ve dnech 14.-16.11.2014 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Výstava zahrádkářů.)
Rok 2013

Oslava svátku svatého Martina se letos uskuteční v pátek 15.11.2013 od 16:15.

Vyrazíme opět od cukrárny Světluška, která bude po výměně majitelů nově otevřená!

Lampiony štěstí se budou prodávat přímo v cukrárně nebo před ní před zahájením průvodu. Pro letošní rok jich bylo zakoupeno 2x takové množství než vloni, neměla by nastat situace, že se na někoho nedostane!

(Malé upozornění na hezkou akci: Ve dnech 8.-10.11.2013 se na zámku Nižbor uskuteční prodejní Výstava zahrádkářů.)


Rok 2012

Tento rok jsme oslavili svátek svatého Martina v pátek 9.11.2012.

Výňatek z článku uveřejněného v Nižborském listu:
Jsem proto velice ráda, že se u nás stalo oblíbeným obyčejem, setkávat se v průvodu lampionů na svátek sv. Martina. Vždyť právě jeho příběh je spojen s krásným lidským gestem soucítění a pomoci jinému člověku v tento podzimní nečas, a mohl by nás v mnohém inspirovat. Tento akt milosrdenství se stal jakýmsi zábleskem naděje, který dnes vyjadřujeme právě obyčejem nošením lampionů – nošením světla temnotou.
Krátce o příběhu sv. Martina promluvila Jitka Lukešová, která letošní průvod zahájila z improvizovaného podia před kavárnou Světluška. Společně jsme se pak vydali za světlem po cyklostezce do Strádonic, kde jsme se zastavili a společně vypustili lampiony štěstí v blízkosti strádonické lávky. I letos se jejich světelný proud nesl daleko a doufejme, že rozzářil nejedno lidské srdce.
Kdo chtěl, mohl pokračovat v cestě do pensionu Klamovka, kde bylo přichystáno tradiční martinské pečivo a pohoštění.
Sama za sebe mohu říci, že jsem velice ráda, že tradice v našem kraji znovu ožívají a těší se z vaší přízně. Budu se těšit i já, a to na další roky setkávání s tradicí a také s Vámi :-).

Za Rodinné centrum Nižbor, Michaela Císařová


Rok 2011

Letos se lampiónový průvod vydal po nové cyklostezce podél řeky směrem do Stradonic. Řidičům jedoucím po silnici na druhé straně řeky se mohl naskytnout úžasný pohled na šňůru mnoha světýlek, protože letos se sešlo dětí a rodičů s lampiony opravdu hodně.
I přes mrazivé počasí došla většina zúčastněných až do Stradonic. Cestou na děti čekalo i překvapení v podobě vypouštění lampionů štěstí. K nebi se jich v jednu chvíli vzneslo přibližně 25 a byl to opravdu krásný pohled.
Průvod končil v zahradě nově zrekonstruovaného penzionu Klamovka, kde na všechny čekalo občerstvení. Pro zahřátí dětí byl připraven čaj, pro zletilé účastníky slavnosti svařené víno, horká medovina, káva a pro všechny výborné domácí svatomartinské rohlíčky. Kdo chtěl ještě chvíli mrznout, mohl si opéct buřta na ohýnku.
A pro toho, kdo se chtěl opravdu dobře najíst, byla připravena skvělá svatomartinská husa s ochutnávkou mladého svatomartinského vína. Pension Klamovka prošel pořádnou zatěžkávací zkouškou, v jednu chvíli doslova praskal ve švech!
Jsme rádi, že letos přišlo zase o něco více lidí, určitě si Slavnosti všichni užili.

A vy ostatní přijďte příští rok, stojí to za to!

Tento rok připadne oslava přímo na svátek Martina - na pátek 11.11.2011. Sejdeme se v 16:30 u Sokolovny v Nižboru a s rozsvícenými lampiónky půjdeme směrem do Stradonic, kde cestu zakončíme v pensionu Klamovka Savtomartinskými hody.


Rok 2010

Svatomartinskou slavnost si tohoto roku nejvíce užili obyvatelé Říma. Oproti loňským ročníkům se totiž trasa změnila a lampionový průvod procházel právě touto částí Nižboru. Děti a rodiče se sešli  12. 11. 2010 tradičně před Sokolovnou, kde  se všichni příchozí podělili o plamínek, jímž zažehli své lampiony a lucerničky. Samotného svatého Martina jsme tentokrát nepotkali, ale zanechal nám u žebráka sedícího u cesty vzkaz. Především v podobě pláště, o který se s ním podělil a tím nám chtěl připomenout, že i my se máme dělit s bližními a že soucit má být běžnou součástí našich životů. A aby si také děti přišly na své, poslal jim po žebrákovi výborné svatomartinské rohlíčky. 


Rok 2009

Svatomartinská slavnost letos proběhla 7.11.2009 již v tradičním duchu a desítky rozsvícených lampiček v dětských rukou prozářily naši vesnici světlem, které zahání pomyslnou zimu a temno v našich duších. Doufáme, že jste si ze slavnosti odnesli všichni dobrý pocit sounáležitosti a síly před nadcházejícími plískanicemi.


Rok 2008

Svátek světla, neboli svátek svatého Martina, oslavily nižborské děti v sobotu 22. listopadu 2008. Oslava, kterou zorganizovalo Rodinné centrum Nižbor, proběhla sice později, než praví kalendář, ale meteorologicky naprosto přesně na den. Tuto sobotu do Nižbora, Stradonic a Žloukovic totiž přijel Martin na bílém koni a přinesl první sněhovou nadílku. Oslavě předcházelo čistění studánky u cesty z Nižbora do Stradonic u tábora, které si vzal na starost outdoorový oddíl Makovice.

Svátek svatého Martina je spojen s významným lidským gestem: se soucitem, laskavostí a schopností se dělit. Tento motiv „lidského tepla“ je v nadcházejícím období chladu, tmy a zimy nesmírně důležitý. Proto se pravá Svatomartinská slavnost neobejde bez obyčeje „chůze s lucernou“, s přinášením světla do temnoty. Toto svatomartinské poselství si nižborské děti mohly samy vyzkoušet. Svatomartinské lucerny nahradily lampióny a symbol dělení byl přítomen v zapalování svíček do lampiónků z jednoho jediného plamene. Jak řekla průvodkyně svatomartinskou poutí Martina Bozemanová před hernou Makovice v místní Sokolovně, děti tak poznaly, že dělením světla neubývá, ale přibývá, a že pokud se rozdělíme o cokoli s ostatními, obohatí nás to. Po zapálení lampiónů se romanticky zasněženou vsí táhl průvod lucerniček.

Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, či zahýbáky. Tyto martinské rohlíčky našim dětem přinesl – poté, co si prošly zasypávány radostně vítanými vločkami plamínkovou cestu kolem Habrového potoka – opravdový kůň a Svatý Martin z rodiny Pecků. Kromě rohlíčků byl na konci cesty pro děti připraven poklad, aby měly památku na tento krásný podvečer, a pro všechny zúčastněné oheň k opečení buřtů a prohřátí zmrzlých tváří.

Svátek svatého Martina se v Nižboru podařil. Světla venku ubývá a vnější nepřízeň počasí nás zahání do tepla domovů. Pobyt uvnitř nám umožňuje hledat cestu k druhým lidem i k sobě samým. Ať nás odkaz Svatého Martina doprovází nejen v době adventní!Comments