AKCE‎ > ‎

Vítání jara - vynášení Smrtky (Morany)Rodinné centrum se několikrát připojilo ke Spolku hradu Jenčov, který Smrtku v Nižboru vynáší již tradičně. Toto spojení nám vzhledem k jenčovskému zajímavému pojetí připadá jako skvělý nápad.

Rodinné centrum se se zimou loučívá obvykle výletem Vítání jara, kdy se s dětmi vydáváme po stopách mizející zimy a vlády se ujímajícího životadárného jara. Výlet je vhodný především pro děti a vrcholí vhazováním malých Moranek, které děti z přírodních materiálů po cestě vyrobí, do potoků nebo řeky. Tento zvyk nechceme porušit ani tentokrát a spolu s velkou Smrtkou poletí do vody i malé Smrtičky vytvořené dětskou fantazií. Je jen na dětech a rodičích jakou si vyrobí!

Přijďte v hojném počtu, budeme se těšit!

Jak známe "vynášení" z nejstarších lidových zvyků:

Pro naše předky byl proto rituál vynášení zimy a vítání jara významnou událostí, kterou prožívalo celé společenství. Dospělí a staří ale jenom přihlíželi. Přímými aktéry byli mladí lidé, dospívající nebo děti, ti, kteří představují naději do budoucna. Na Smrtnou neděli tedy zhotovila svobodná děvčata (nebo mládež) symbolickou ženskou figurínu nazývanou Smrt (Smrtholka, Morana, Mařena).
Ke zhotovení Morany se používalo to, co už nebylo k potřebě, suché větve, roští, stará sláma, uschlá tráva z loňska... Morana bývala ustrojena do bílého a okrášlena náhrdelníky a ozdobami z vyfouknutých vaječných skořápek a prázdných šnecích ulit, tedy symboly smrti a zmaru - vždyť figurína Morany představuje smrt, nemoci, bídu a všechno, co lidem škodí.
Děvčata smrtku vynesla za vesnici, kde byla spálena (oheň je stejně jako voda očistný živel) nebo častěji vhozena do potoka nebo řeky, která ji odnesla z vesnice jako symbol překonání zimy. Smrt a neštěstí jsou pryč, voda je vzala...
Jako kontrast k Moraně bylo Líto (letečko, májíček), které symbolizovalo příchod jara a obnovení života. Na rozdíl od smrtky bylo vytvořeno ze živých a barevných materiálů - sám stromek nebo zelená ratolest zobrazují v magii život. Tradiční lita byla dvojího druhu. V západní polovině našeho území, v Čechách a na přilehlé části Moravy, se upravovala z vršků jehličnatých stromků, ve východních oblastech (zejména u hranic se Slovenskem) pak většinou z jívových ratolestí. Mládež si také domů přinášela větévky rašící, svěží, zelené a ozdobené barevnými pentličkami - někde se i jim říkalo létečko nebo lítečko. Důležitým doprovodem líta byla panenka, jako další symbol budoucnosti, znázorňující plodnost. S takovým to lítem pak mladí koledou obešli vesnici a u každého domu obřadními zpěvy a říkankami oznámili, že je zima pryč. Od hospodářů za tu dobrou zprávu dostali něco dobrého na zub a nakonec si z dárků uspořádali hostinu, u níž nechyběla dobrá zábava, muzika, zpěv a tanec.

Převzato z: www.slovane.cz


Putování za jarem a vynášení Smrtky - neděle 17.3.2013


Spolek hradu Jenčov

a
skupina historického šermu Hauberk
si Vás dovolují pozvat
na jarní vynášení Smrtky v obci Nižbor.

Ve 14:00 hodin vyjde průvod se smrtkou ze Šňárové, smrtka bude poté zapálena a vhozena do řeky u jezu. Po vynesení smrtky budou moci diváci shlédnout šermířské vystoupení skupiny Hauberk. Celé odpoledne bude završeno dětskými hrami a soutěžemi na hřišti pod benzínovou pumpou.


Putování za jarem a vynášení Smrtky - neděle 25.3.2012


Spolek hradu Jenčov
 a
skupina historického šermu Jenčovská družina
 si Vás dovolují pozvat
na jarní vynášení Smrtky.Ve 14:00 hodin vyjde průvod se Smrtkou ze Šňárové, Smrtka bude poté zapálena a vhozena do řeky u jezu. Diváci pak budou moci shlédnout scénku „Čarodějnice“ v podání šermířské skupiny „Jenčovská družina“. Celé odpoledne bude završeno dětskými hrami a soutěžemi na hřišti pod benzínovou pumpou.
Krásné fotografie Spolku hradu Jenčov k vidění zde a video zde.


Putování za jarem 28.3.2010


Comments