O nás

MAKOVICE

Kdysi dávno se z velké makovice vysypali malí máci. Uchopil je ale vítr a od té doby putují světem. Než si najdou své místo pro život, kde zakoření a budou růst, musí projít dlouhou cestu, při které se naučí, jak vzdorovat větru, vodě, slunci… Možná tato podobnost s našimi dětmi nás přivedla k názvu MAKOVICE.

Text použit se souhlasem redakce dětského luštitelského časopisu MAKOVICE - www.makovice.net

Rodinné centrum Nižbor

V březnu roku 2008 vzniklo na Nižborsku občanské sdružení, které s narůstajícím počtem mladých rodin v obci cítilo potřebu poskytnout rodičům a jejich dětem snadnější přístup k rozmanitým aktivitám. Ty byly většinou dostupné až ve vzdálenějších městech a obcích. Jako zázemí pro naše setkávání poskytla obec místnost ve zdejší Sokolovně, kterou jsme upravili a zařídili jako hernu pro děti. Od počátku slouží tato herna k setkávání maminek a jejich dětí, popřípadě jiných rodinných příslušníků, při zpívánkách, říkánkách, prvních dětských výtvorech a činnostech a povídání si o radostech a strastech rodičovství. Návštěvníci herny mohou využívat jak samotnou hernu včetně sociálního zázemí Sokolovny, tak i přilehlé hřiště.

Od září roku 2008 se rodinné centrum spolu s aktivními rodiči Nižbora, Stradonic a Žloukovic pokouší v dnešní uspěchané době oživit krásné tradiční rituály, které pobaví celou rodinu a utuží dobré sousedské vztahy. Tak vznikla myšlenka Roku na vsi, který zahrnuje podzimní Drakiádu, zimní Slavnost Svatého Martina s lampióny, Masopust, Vítání jara s topením Morany, Otevírání studánek, velikonoční barvení vajíček, aj.

Rodinné centrum pravidelně podává grantové projekty, které mají zlepšit život v obci především z hlediska dětí. Proto jsme realizovali dopravně-bezpečnostní projekt Na Zelenou - za bezpečnější Nižbor, který upravoval méně či více nebezpečné úseky na komunikacích. Další projekt, který jsme zrealizovali, nesl název Nižborské sázení a vysázel alej stromů na místech, kde zeleň chyběla. Do budoucna plánujeme podávat projekty týkající se oživení zeleně obce a vytvoření klidové zóny poblíž centra obce. Velice rádi bychom mezi sebou uvítali kohokoliv, kdo má zkušenosti s vyhledáváním žádostí o grant a jiných projektových záležitostí nebo nadšence, který by se tomuto tématu rád věnoval.

V září 2011 rodinné centrum otevřelo nové zařízení - Klub Makovičky - v krásném mezonetovém prostoru, stojícím kousek od zámku Nižbor. Reagovalo tak na nedostatek míst v místní mateřské škole.

Naše rodinné centrum uvítá s otevřenou náručí nejen další maminky a tatínky, ale kohokoli, kdo má zájem podílet se na tom, jak se nám všem společně bude na Nižborsku žít.           
Datum, čas, svátek