PROJEKTY‎ > ‎

Nižborské sázeníO projektu "Nižborské sázení"

Dlouhodobý projekt rodinného centra oslovuje všechny, kterým není lhostejné prostředí, ve kterém žijí. Během projektu adoptivní rodiče sponzorují a vlastnoručně sází stromy a keře, které jsou následně věnovány obci.

Vzhledem k plánované cyklostezce a průběžnému dokončení Panské louky se rodinné centrum rozhodlo přispět svou špetkou do mlýnice a iniciovat projekt společného osázení stromů a keřů podél plánované cyklostezky na Panské louce. A tak z této lokality vytvořit skutečně relaxační, přívětivé a krásné centrum obce.

Projekt přináší na Nižborsko myšlenku tzv. občanských alejí. Lidé, kteří chtějí vyhlédnout přes plot své zahrady a přispět ke zkrášlení celé obce, se mohou přidat k našim sázecím akcím. Ve spolupráci s obcí tipujeme lokality, které by si nějaké to zkrášlení zasloužily, se zahradnickými experty pak konzultujeme vhodné dřeviny a rostliny a pak už shromažďujeme adoptivní rodiče budoucí aleje. Ti si společně užijí hromadné sázení, upevňování a pokřtívání svých stromů. Pro dospělé je to skvělá šance, jak na sebe, své nejbližší a na své děti přenést část zodpovědnosti za prostředí, v němž žijeme.

Sázení 2010

1.5.2010 se uskutečnilo druhé Nižborské sázení. Opět se sázeli hlohy (Crataegus laev. Pauls Scarlet) a jeřáby (Sorbus aria Magnifica). Vysadilo se 10 stromů kolem parkoviště u dráhy BMX. Mezi stromy byly jako v minulém ročníku vysazeny keře Rosa Rugosa.      

Adoptivní rodiče: Andielovi, Páclovi & Získalovi; Burianovi & Vaccino; Dětský Klub Makovičky; Elbournovi & Hučkovi; Fenclovi & Hradilovi; Hyšperští; Janečkovi & Zídkovi; Potměšilovi; Yana, Marcela a Evelína; Zuskovi.

Všem velice děkujeme!

Fotografie z velmi povedeného ročníku sázení si můžete prohlédnout v sekci Fotogalerie.


Sázení 2009

Na začátku května 2009 proběhla první etapa Nižborského sázení, při které se osázela část kraje parkoviště u BMX dráhy, a to strana kolmá na hlavní silnici vedoucí přes řeku.

Bylo potřeba předem vše na akci dobře připravit. Odmontovat svodidla, mechanizací upravit terén za svodidly, vykopat díry pro stromy a připravit díry pro keře. V daném místě není zemina příliš kvalitní, takže do děr pro stromy i keře se muselo dát dostatečné množství substrátu a hnojiva.

Ten den se za odborné asistence zkušeného zahradníka a asistentky vysadilo 8 vzrostlých stromů - hlohy a jeřáby a mezi stromy keře Rosa Rugosa. Na výsadbě jednoho stromu se v některých případech podílelo i více rodin.

Adoptivní rodiče: Benešovi; Dobří & Lukešovi & Müllerovi; Fialovi & Jonášovi; Filipovi; Havelkovi & Hrachovcovi; Kozákovi I; Kozákovi II; Soukupovi & Vojtkovi.

Všem velice děkujeme!


Velmi milý článek uveřejněný v Nižborském listu po první etapě sázení:

JAKÁ RUKA, TAKOVÉ DÍLO

Jedna nepochybně dětská ruka takto zohyzdila opěradlo linkového autobusu a desítky dalších rukou hyzdí už řadu let každou rovnou plochu, která takovým umělcům padne do oka. Fotky těch čmáranic jsou zbytečné, jsou k vidění v kdekteré vsi i v každém městě. Když se mladí kazisvěti vyřádějí na šedé betonové ploše pod mostem, to až tak příliš nenaštve. Ale když začmárají k nečitelnosti orientační tabule, velké mapy pro turisty, jízdní řády na zastávkách, to naštve. To je bezohledné vandalství, škodící stovkám lidí, ať si tomu sprayeři říkají jak chtějí. Už naše babička říkávala: Jména hloupých na všech sloupích…

A teď pro porovnání: Na dalších snímcích z Nižbora je také výsledek tvořivosti lidských rukou, přesněji výsledek spolupráce dětí a dospělých, které je skutečným zkrášlením plochy veřejné, a to Panské louky. Bylo tam holé parkoviště, v létě bez kousíčka stínu. Nápad vzešlý od maminek z nižborského mateřského centra Makovice se ujal, zájemců bylo víc než dost.

Jaký to byl nápad? Rodinka s dětmi, nebo dvě rodinky dohromady si zakoupily vzrostlý třímetrový stromek, hloh, jeřáb nebo jiný hezký, s potřebným balem hlíny. Něco zlaťáků ze svého rozpočtu přidala obec. Zahradnická firma přivezla, maminky, tatínkové a děti vykopaly jámu, firma poradila jakou, zasadily stromek, vytrvale  běhaly pro vodu do řeky a dílo je už měsíc na světě. Bude krášlit Nižbor dlouhé roky. Cedulka na ohrádce každého z osmi stromků prozradí, čí ruce ho vysadily.

Plán na další zkrášlení Nižbora už existuje, ale pár hodných patriotů – sponzorů zatím chybí. Když to vyjde, budou se cyklisti na obcí chystané cyklostezce projíždět podél řeky v příjemné aleji mladých hezkých stromků, které vysadí možné stejné, možná i další ochotné ruce nižborských rodin s dětmi.

J.Lukeš, Nižbor.Comments