PROJEKTY‎ > ‎

Pokus o rekord v hromadném sázení stromů

REKORD PADL!


Rodinné centrum Nižbor se přihlásilo k účasti na celorepublikovém pokusu o rekord v hromadném sázení stromů pořádané Nadací Partnerství. Jelikož to byla velmi rychlá akce, přihlášení proběhlo na poslední chvíli, bude se vysazovat pouze jeden velký solitérní strom - kaštanovník jedlý (castanea sativa).

Sázet se bude v pátek 28.10.2011 (státní svátek) od 10 hodin vpravo od nově vybudovaných schodů vedoucích z parkoviště u BMX dráhy směrem k řece. RCN po zasazení pošle na nadaci čestné prohlášení o počtu zúčastněných a druhu stromu a pár fotografií ze sázení. Sázející se budou finančně podílet na koupi stromu (min. 100 Kč/rodinu).

Do pondělí RCN obdrží odpověď, zda bude rekord zanesen do České databanky rekordů, o čemž rozhodnou komisaři Agentury Dobrý den, s.r.o. V případě, že bude rekord uznán, bude zapsán do dalšího vydání České knihy rekordů a Nadace Partnerství obdrží certifikát o registraci rekordu. Ten pak naskenují a všem účastníkům rekordu pošlou e-mailem spolu s poděkováním. Certifikát bude umístěn na tuto stránku.

Bližší informace o této jedinečné akci naleznete zde: http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/rekord-v-sazeni
Více informací o kaštanovníku jedlém naleznete zde: www.jedlykastan.cz

Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Čistí játra od jedovatých zplodin a působí proti průjmům, psychickým poruchám a stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy jako prostředek proti kašli. Pro svůj nízký obsah cukru jsou vhodné i pro diabetiky. Obsahují více uhlovodíků než většina ořechů a jsou proto výborným energetickým a regeneračním zdrojem. Obsahují také sacharózu jako hlavní cukr a to ve větší míře než pšenice, vlašský ořech či brambory a zatím co glukóza, fruktóza a maltóza jsou obsaženy jen v malých množstvích. Zastoupeny jsou také minerální látky jako je draslík, fosfor, síra, hořčík, vápník, chlorid, sodík, železo, mangan, měď, zinek a další prvky. Jedlé kaštany se upravují mnoha způsoby, ale asi nejznámější způsob je pečení kaštanů. Nejlepší způsob uchování kaštanů je jejich zamražení v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si zachovávají svou původní chuť.

V lidovém léčitelství se o kaštanu říká :
"Jeho plod je užitečný proti každé slabosti, která je v člověku. Jez ho často, denně, před a po jídle, a tvůj mozek poroste a bude se naplňovat, tvé nervy zesílí a slabost bude ustupovat."

 

Koordinátor za RCN

Silvie Kozáková

mob.: 605 285 292
e-mail: silvie.kozakova@seznam.cz

Pátek 28.10.2011

Na výsledek dnešního sázení se můžete podívat na fotografiích zde.

Sázet jsme začali přesně v 10 hodin a za hodinku bylo vše hotové! Sázejících se sešlo nakonec neuvěřitelných 41 včetně dětí. Ty si to na sousední BMX dráze a nově vybudované cyklostezce zároveň pořádně užily na odstrkovadlech. Krásný vzrostlý kaštanovník tomuto místu opravdu sluší!

Všem zúčastněným velice děkujeme!
Rovněž děkujeme Obci Nižbor za poskytnutí krásného místa v centru obce pro výsadbu stromu!Čtvrtek 3.11.2011

Tak je to tu: REKORD PADL!


Výňatek z e-mailu, který dnes konečně po dlouhém sčítání přišel od Nadace Partnerství:

Milí stromoví přátelé,

HURÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ, REKORD PADL!! SPOLEČNÝMI SILAMI JSTE VYSADILI 6 919 STROMŮ NA VÍCE NEŽ 200 MÍSTECH NAŠÍ KRÁSNÉ ZEMĚ. DOHROMADY VÁS SÁZELO 4 014. GRATULUJEME A DĚKUJEME!!!

Postupně se pokusíme umístit fotky ze sázení na náš web, je jich skutečně hodně a jsou krásné. Díky! Seznam všech platných účastníků rekordu tam již visí.

Ještě jednou mockrát děkujeme za účast i za krásné e-maily od vás a přejeme, aby se vám i vašim stromům krásně dařilo!

Lenka Vodičková
Koordinátorka programu Strom života a organizátorka Rekordu v sázení stromů
Nadace Partnerství | Czech Environmental Partnership Foundation

Údolní 33 | 602 00 Brno | Czech Republic
www.nadacepartnerstvi.cz

* * * * *


RCN rovněž ještě jednou všem zúčastněným velice děkuje! Bylo to příjemně a užitečně strávené dopoledne.

Zúčastněné rodiny: Andielovi, Benešovi, Caesarová, Císařovi, Dobří, Filipovi, Hanákovi, Hockovi, Holbová+Páv, Janečkovi, Jonášovo-Fialovi, Kozákovi, Lukešovi, Müllerovi, Poduškovi, Soukupovi, Šulcovi

Podřízené stránky (1): Daruj strom
Comments