PROJEKTY‎ > ‎

Srdce Nižbora


Rodinné centrum Nižbor se přihlásilo do grantové výzvy MLUVME SPOLU 2014, kterou pro neziskové organizace vyhlásila společnost T-Mobile Czech Republic a.s.

Jaký problém chcete řešit/napomoci řešit? Co chcete svou činností změnit?

Obec Nižbor trpí tím, že z historických důvodů nemá náves. Chybí jí tím srdce, jádro, kde by bylo možné relaxovat. I z urbanistického hlediska působí na vztahy v obci symbolicky rozkladně, že se v nejfrekventovanějším místě obce nachází jen benzínka a asfaltové parkoviště. V místě, kde by bylo možné alespoň přírodní náznak takového obecního centra vytvořit, je nyní pouze neopečovávaná travnatá plocha s hromadami posypu. Chceme nad tímto problémem otevřít veřejnou diskusi a zrealizovat při zapojení všech možných skupin místo, které by občany skutečně propojilo - viz Koho chceme zapojit. Chceme vytvořit dobrou atmosféru pro diskusi nad podobou tohoto místa a chceme aktivizovat maximum občanů v rámci realizace této podoby. Máme již podobnou zkušenost z občanského sázení stromových alejí, které jsme 2 x realizovali. Nad společnou prací se obrušují hrany komunikace, dochází k situacím a prožitkům, které lidi spojují a které se mohou stát základem další práce v obci.

Jak to chcete udělat?
Proto se Rodinné centrum Nižbor rozhodlo pomoci takovou zónu zrealizovat v prostorách zanedbaného parčíku za mostem vlevo před benzínovou pumpou. Výhodou je vlastnictví tohoto prostoru obcí, to, že obecní samospráva je takové předělávce nakloněna a že přibývá hlasů aktivních občanů, kteří jsou ochotni s takovou velkou akcí pomoci. Klíčem k realizaci nápadu na relaxační park v centru obce je komunitní plánování, chceme do projektu zapojit jak obecní samosprávu, tak naše občanské sdružení, tak školní děti, místní Spolek zahrádkářů a místního uměleckého řezbáře a klienty Domova Leontýn, kteří pomohou s realizací originálních laviček. Prostor, který v rámci projektu zkrášlíme, je možné rozvíjet dále: propojit s místní cyklostezkou a níže položeným fotbalovým hřištěm, ukázat, že i v centru naší specifické obce je možné se hezky potkat. Navíc má toto místo potenciál ukázat, že obci chybí informační centrum a moderní obecní úřad, který by bylo možné v blízkosti parku v budoucnu vystavět.

Co bude jinak, až projekt skončí? Jakou očekáváte změnu?
S dokončením projektu budeme mít tři výstupy:
1. upravený a krásný parčík jako nové "centrum" obce,
2. proces spolutvoření - propojení všech aktivních i méně aktivních lidí v obci, různého stáří a genderu, různého zaměření nad společnou věcí, proces společného tvoření a přemýšlení, na který bude možno navazovat,
3. obec získá srdce, na kterém se shodne a které upraví sousedským způsobem sami občané, děti získají lepší vztah k obci.

Koho chcete do projektu zapojit?
Chceme zapojit:
školní děti (do plánování a péče o keře),
obecní úřad (do plánování, propagace a následné péče),
členy RCN (do všech částí projektu),
teenagery (ti z tohoto místa odjíždějí do školy, budeme i pro ně hledat symbolický význam návsi),
hasiče,
Spolek zahrádkářů,
Sokol (do plánování a realizace),
Domov osob se zdravotním postižením z nedalekého Leontýna (výroba či dozdobení laviček),
studenty architektury Nezevli jen tak o.s. (urbanistická diskuse)
a širokou veřejnost.Dobrý den,
 
s politováním Vám oznamuji, že Váš stručný záměr na projekt bohužel nepostupuje do druhého kola hodnocení grantového řízení MLUVME SPOLU. Konkurence byla opravdu veliká, obdrželi jsme celkem 106 záměrů, ze kterých dle stanovených pravidel komise do druhého kola poslala  celkem 24.
Děkujeme za Vaši aktivitu a chuť měnit svět kolem sebe k lepšímu. Doufáme, že neúspěch v této konkrétní grantové výzvě Vás od takového počínání neodradí.
 
S pozdravem a přáním všeho dobrého,
 
Markéta Kunešová
Za tým MLUVME SPOLU
 
P.S. V případě, že stojíte o zaslání podrobnějšího výsledku hodnocení (body v jednotlivých kritériích), neváhejte nás kontaktovat!

             
Kontaktní osoba:
Markéta Kunešová
projektová manažerka | Nadace VIAComments