PROJEKTY‎ > ‎

Srdce Nižbora


Rodinné centrum Nižbor se přihlásilo do grantové výzvy MLUVME SPOLU 2014, kterou pro neziskové organizace vyhlásila společnost T-Mobile Czech Republic a.s.

Jaký problém chcete řešit/napomoci řešit? Co chcete svou činností změnit?

Obec Nižbor trpí tím, že z historických důvodů nemá náves. Chybí jí tím srdce, jádro, kde by bylo možné relaxovat. I z urbanistického hlediska působí na vztahy v obci symbolicky rozkladně, že se v nejfrekventovanějším místě obce nachází jen benzínka a asfaltové parkoviště. V místě, kde by bylo možné alespoň přírodní náznak takového obecního centra vytvořit, je nyní pouze neopečovávaná travnatá plocha s hromadami posypu. Chceme nad tímto problémem otevřít veřejnou diskusi a zrealizovat při zapojení všech možných skupin místo, které by občany skutečně propojilo - viz Koho chceme zapojit. Chceme vytvořit dobrou atmosféru pro diskusi nad podobou tohoto místa a chceme aktivizovat maximum občanů v rámci realizace této podoby. Máme již podobnou zkušenost z občanského sázení stromových alejí, které jsme 2 x realizovali. Nad společnou prací se obrušují hrany komunikace, dochází k situacím a prožitkům, které lidi spojují a které se mohou stát základem další práce v obci.

Jak to chcete udělat?
Proto se Rodinné centrum Nižbor rozhodlo pomoci takovou zónu zrealizovat v prostorách zanedbaného parčíku za mostem vlevo před benzínovou pumpou. Výhodou je vlastnictví tohoto prostoru obcí, to, že obecní samospráva je takové předělávce nakloněna a že přibývá hlasů aktivních občanů, kteří jsou ochotni s takovou velkou akcí pomoci. Klíčem k realizaci nápadu na relaxační park v centru obce je komunitní plánování, chceme do projektu zapojit jak obecní samosprávu, tak naše občanské sdružení, tak školní děti, místní Spolek zahrádkářů a místního uměleckého řezbáře a klienty Domova Leontýn, kteří pomohou s realizací originálních laviček. Prostor, který v rámci projektu zkrášlíme, je možné rozvíjet dále: propojit s místní cyklostezkou a níže položeným fotbalovým hřištěm, ukázat, že i v centru naší specifické obce je možné se hezky potkat. Navíc má toto místo potenciál ukázat, že obci chybí informační centrum a moderní obecní úřad, který by bylo možné v blízkosti parku v budoucnu vystavět.

Co bude jinak, až projekt skončí? Jakou očekáváte změnu?
S dokončením projektu budeme mít tři výstupy:
1. upravený a krásný parčík jako nové "centrum" obce,
2. proces spolutvoření - propojení všech aktivních i méně aktivních lidí v obci, různého stáří a genderu, různého zaměření nad společnou věcí, proces společného tvoření a přemýšlení, na který bude možno navazovat,
3. obec získá srdce, na kterém se shodne a které upraví sousedským způsobem sami občané, děti získají lepší vztah k obci.

Koho chcete do projektu zapojit?
Chceme zapojit:
školní děti (do plánování a péče o keře),
obecní úřad (do plánování, propagace a následné péče),
členy RCN (do všech částí projektu),
teenagery (ti z tohoto místa odjíždějí do školy, budeme i pro ně hledat symbolický význam návsi),
hasiče,
Spolek zahrádkářů,
Sokol (do plánování a realizace),
Domov osob se zdravotním postižením z nedalekého Leontýna (výroba či dozdobení laviček),
studenty architektury Nezevli jen tak o.s. (urbanistická diskuse)
a širokou veřejnost.

Comments